PRZEWODNIK BAŁKAŃSKI

Wszystkich miłośników Bałkanów zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem dotyczącym tego regionu.

Przypominamy przy tym, że Bałkany to nie tylko „all inclusive” na chorwackiej plaży. To także „nothing inclusive” w bośniackich górach lub „fun inclusive” na serbskich festiwalach. Nasze fotorelacje zawierają listę najciekawszych miejsc z terenów Serbii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Chorwacji. 

Czytaj dalej

Na naszej mapie regionu znajduje się już ponad 1000 waypointów z koordynatami miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z krajami byłej Jugosławii, nasze fotorelacje pomogą Wam wytyczyć optymalną trasę, na której znajdą się ciekawe bałkańskie atrakcje. Duży nacisk położyliśmy na kwestię kontekstu historycznego. Zależało nam, żeby osoby korzystające z przewodnika mogły poza udanymi wakacjami wrócić do domu z pewnym niedosytem i żądzą pogłębiania swojej wiedzy o regionie.

Wasz bałkański trip powinien zostać zaplanowany w taki sposób, aby odwiedzić chociaż jeden lokalny festiwal. Początkowe odcinki poświęciliśmy serbskim festiwalom, które odbywają się w czasie wakacji. Pierwszy z nich to Festiwal w Guczy lub jak ktoś woli Guca Trumpet Festival. Impreza jest absolutnie niesamowita, jednak z roku na rok coraz bardziej komercyjna. Drugie wydarzenie nie mniej spektakularne, jednak zdecydowanie mniej znane to Drinska Regata w miejscowości Bajina Basta czyli spływ na byle czym w wydaniu nie ograniczonym przez normy UE 😉

Skoro macie już termin musicie pomyśleć nad środkiem transportu. Niestety wiele wytyczonych przez nas szlaków znajduje się w dzikich górach, lasach, z dala od cywilizacji oraz transportu publicznego. Miejsca te najwygodniej jest odwiedzić z wykorzystaniem samochodu terenowego lub motocykla enduro. Wiele tras to typowy bałkański off-road. Wykorzystanie terenówki pozwala odwiedzić miejsca dziewicze i zobaczyć region z zupełnie innej strony. Oczywiście jest to także możliwe podczas trekkingowych wędrówek jednak nie każdy ma tyle urlopu, żeby pokonać Bałkany na piechotę.

Przygotowanie wstępnej trasy to także ważna kwestia przed wyruszeniem w podróż. Spośród zaproponowanych przez nas miejsc możecie wybrać te, które szczególnie przypadły Wam do gustu. Następnie zaznaczcie je na mapie i połączcie liniami prostymi. Na Bałkanach najpiękniejsze jest to, że sieć górskich dróg pozwala poruszać się bez większych ograniczeń. Zakazy wjazdu do lasu są rzadkością. Możliwość pogubienia się, odkrycia pięknych krajobrazów i noclegi w przypadkowych miejscach są wartością samą w sobie. Należy tylko pamiętać o tym, że w niektórych miejscach nadal znajdują się tereny zaminowane dlatego wskazane jest poruszanie się po wydeptanych ścieżkach i unikanie lasów oznaczonych czaszką z podpisem „Pazi Mina” 😉

Pamiętajcie też, że każdy z krajów Bałkańskich ma do zaoferowania coś innego. Bośnia i Hercegowina to doskonałe miejsce do spędzenia wakacji w otoczeniu natury i dzikich gór. Wolny czas można tam poświęcić na podszkolenie wiedzy dotyczącej wojny w byłej Jugosławii. To właśnie tam pozostało najwięcej śladów konfliktu. Czarnogóra to Bałkany w pigułce, czyli wszystkie atrakcje skumulowane na małym terenie. Doskonałe rozwiązanie w przypadku krótkiego wyjazdu. Na koniec Serbia czyli kraj, w którym czuje się, że Polacy są mile widziani. Wielokrotnie polska rejestracja wywoływała pozytywne emocje u Serbów i była pretekstem do rozmowy. Jest to kraj bardzo zróżnicowany. Na zachodzie zobaczycie charakterystyczne bałkańskie krajobrazy, w centralnej części pola i równiny, a na zachodzie piękne połoniny przywodzące na myśl Bieszczady.

Całość spięta jest wstęgą Dunaju 🙂